Jak se obléci na Ostrava City Marathon?


Start Ostrava City Maratonu se neúprosně blíží. Kromě nabíhání kilometrů nebo jiné systematické přípravy je vhodné si říci i něco k vybavení nebo lépe oblečení a obutí při závodě. V první polovině září je většinou ještě dostatečné teplo, takže pokud nepřijde studená fronta nebo výraznější déšť, tak bude výběr relativně jednoduchý.

Ať si kdo chce co chce říká, je to závod, takže se bude závodit. Můžeš být hobík a dáváš si ostravský maraton pro radost nebo jako výzvu s kamarády. Nebo jsi výkonnostní běžec, který pravidelně trénuje a závodí. Nebo klidně cokoliv mezi tím. Pro všechny je stejný cíl – doběhnout do cíle v čase, se kterým budu spokojený. Závodní atmosféra strhne každého a je často ochoten jít až na práh bolesti. Při takové intenzitě pohybu se člověk pochopitelně výrazně potí a zahřívá.

Jaké oblečení tedy zvolit, abych eliminoval nepříjemný pocit trika nalepeného na těle nebo přehřívajících se stehen či oblasti pasu?

Asi každý, kdo alespoň trochu sportuje, už tento problém řešil. Vývoj jde neustále kupředu a dnešní materiály a technologie jsou zcela někde jinde něž například před 10ti lety. Minimální hmotnost, maximální prodyšnost a propracovaná ergonomie jsou hlavní vlastnosti, které vyhledává drtivá většina z nás. Pro závod tedy bude velmi pravděpodobnou volbou triko s krátkým rukávem. Já obleču konkrétně CRAFT PRO Hypervent – běžecké triko, které je už podle názvu velmi lehké a i díky silné perforaci na zádech také velmi prodyšné. Příjemný materiál doplňují podlepené švy. V nabídce máme z této řady i nátělník, takže pokud by mělo být opravdu teplo, tak je to určitě varianta.

 

   

 

U spodní části oblečení asi všichni zvolí krátké šortky nebo případně krátké elasťáky. Vzhledem k tomu, že se poběží na přibližně desetikilometrových okruzích a každých pět je občerstvovačka, tak není nutné s sebou brát pití nebo více výživy. Budou tedy stačit šortky bez větších kapes. Záleží pochopitelně na tom, jak je kdo zvyklí na příjem občerstvení poskytnutého pořadatelem. Kdo radši bere vše podle své chuti, tak asi zvolí navíc ledvinku nebo vestu. Většina asi zvolí kratší střih šortek – zde bych doporučil šortky PRO Hypervent Split s vnitřními slipy nebo pro dámy kalhotkami. Stejně jako triko jsou šortky vyrobeny z velmi lehkého materiálu, který doplňuje perforace v bederní části, kde se člověk více potí. Přední a zadní díl je přišitý k pružnému pasu, v rozkroku a pouze lehce po stranách – to dodává maximální volnost pohybu i při velmi vysoké intenzitě běhu.

 

   

 

Osobně mám raději delší střih šortek, takže já pravděpodobně obleču šortky PRO Hypervent Long. Ty mají oproti krátké variantě v bederní části větší kapsu na zip, do které se pohodlně vejde i větší telefon nebo případně gely na doplnění energie.

 

  

 

Městské závody v drtivě většině vedou po asfaltových cestách nebo maximálně po kočičích hlavách. Proto z pohledu obuvi je volba jasná – obuv se silniční podrážkou. Rozdíl je opravdu velký. Je vcelku jasné, že vzít si na takový závod boty s hrubším vzorkem, vhodné pro terénní běh, není dobré řešení. Špunty na podešvi snižují stabilitu na hladkém povrchu a tím omezují vaše rychlostní předpoklady. Takové boty na asfaltu nebo betonu velmi rychle ztrácejí vzorek a tím eliminujete i jejich další použití v terénu. V případě, že bude proměnlivé počasí nebo déšť, tak je dobré své boty na mokrém povrchu předem otestovat. Většina bot se jinak chová na suchém a mokrém podkladu.
Má volba velmi pravděpodobně padne na CRAFT PRO Endur Distance – boty, které v mezipodešvi používají Px pěnu. Ta zajistí velmi vysokou návratnost energie a také odolnost proti nárazům. I delší běh v nich je velmi komfortní a hlavně efektivní. PRO Endur Distance mají velmi lehký a prodyšný svršek, což oceníte zejména v teplém počasí.

 

V případě, že by byla předpověď nevlídného počasí – tedy vytrvalý déšť, tak bych volil boty CRAFT CTM Ultra 3. Ty jsou vyvinuty na gravel nebo chcete-li skvěle fungují na silnici i v lehkém trailu. Mokrý povrch tedy zvládnou výrazně lépe než boty s hladkou podrážkou. Bota je konstruována primárně na vysoký výkon a komfort na středních nebo dlouhých tratích. Tomu pomáhá patentovaná Ud pěna v mezipodešvi. Ta zajišťuje vysoký komfort, skvělou návratnost energie a komfort. A co je důležité – tyto vlastnosti nemění ani při extrémně dlouhých závodech.

Vše dosud popsané vám může pomoci dosáhnout skvělého výsledku a nezáleží na tom, na jaké trati to bude nebo jaké bude umístění. Důležité je, jaký budete mít ze závodu pocit. Zbytek není podstatný. Je to tedy čistě na vás! Užijte si to!

Jiří Horák

brand manager CRAFT


Proč Craft
Značka velkých jmen a výkonů
40
Více než 40 let zkušeností a vlastního vývoje
Průkopník systému tří vrstev
Testováno vrcholovými sportovci
Prověřeno skandinávskými podmínkami